ARTVİN HOPA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milletin İradesine Uzanan Eller Bizzat Millet Tarafından Kırıldı

Milletin İradesine Uzanan Eller Bizzat Millet Tarafından Kırıldı

Milletimizin şanlı tarihi, vatan savunması uğruna yazılmış birçok destanla doludur. Bu destanların sonuncusu ise 15 Temmuz 2016 gecesi yaşanan hain darbe girişimine karşı yazılmıştır.

Millî Mücadele döneminde işgal kuvvetleri dâhi Meclis'e saldırmamış, daha önceki darbelerde bile Meclis binası fiilen hedef alınmamıştır. 15 Temmuz'daki darbeye teşebbüs eden caniler bunu bile yaptılar. Hamdolsun, milletin iradesine de evine de uzanan eller, bizzat millet tarafından kırıldı. Hiçbir darbe, hiçbir darbe girişimi yapanların yanına kâr kalmadı, Allah'ın izniyle bundan sonra da kalmayacaktır.

15 Temmuz gecesi Türkiye'yi karanlığa gömmek isteyenler bunu başaramamıştır. O karanlık geceye teslim olmadıkları için milletimin her bir ferdine minnettarız. O karanlık geceyi aydınlatan herkese minnettarız. Siz kurşunların, mermilerin üzerine gittiniz yılmadınız. Bazı gençlerimiz kendini tankların önüne attı, bazıları gazi oldu.

Özgür olmayanın iradesi de olamaz. Özgürlüğü elde etmek, kullanmak ve korumak kolay değildir. Türk milleti binlerce yıllık tarihi boyunca hep bu mücadeleyi vermiştir. Kurduğu devletler, inşa ettiği medeniyetler ve geliştirdiği kültürle hep özgür bir toplum olarak hayatını sürdürmektedir.

Türk milletine esaret boyunduruğu vurabilen çıkmamıştır. Ancak buna niyetlenenlerin de hiç eksilmemiştir. Çanakkale'de, Kut'ül Amare'de, İstiklal Harbi'nde bu niyetleri toprağa gömdük. 15 Temmuz milletimize esaret boyunduruğu vurma çabalarının farklı bir yöntemiydi. Ülkemizin içine yerleştirdikleri ihanet çetesiyle milletimizi esir alacaklarını sananlar, tıpkı asırlar boyunca hep olduğu gibi, bir kez daha derslerini almıştır.

15 Temmuz bize, sadece o karanlık geceyi değil, onunla birlikte ülkemizin ve milletimizin yaşadığı tüm bu hadiseleri hatırlatması gereken bir semboldür. Millet olarak son nefesimize kadar özgürlükten yana olan bu çabayı sürdürmek hepimizin ortak erdemidir.

Bu yıl dördüncüsünü idrak edeceğimiz 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü münasebetiyle demokrasimizi, milli birlik ve beraberliğimizi korumak uğruna canlarını feda eden şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize ve hürriyetimize sahip çıkarak bir destan yazan asil milletimize şükranlarımı sunuyorum.

 

Sezai AYDIN
Hopa İlçe Milli Eğitim Müdürü

Hükümet Konağı Merkez Kuledibi Mahallesi Turgay Ciner Caddesi No 4 Hopa / Artvin - 4663517073

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.